Ezen a héten sem unatkoztam. Sok intézni való ügy van, sok meghívást kapok, de bármennyire szeretném, a nap nekem is csak 24 órából áll. Sokszor eszembe jutott már, hogy jó lenne egy „idő-kibővítő kézi készülék” – remélem, mindenki emlékszik a sikeres magyar rajzfilmsorozatra, a Mézga családra -, de amíg fel nem találják, addig marad a rohanás és a feladatok rangsorolása.
Azt hiszem, mostanában a legfontosabb feladat, hogy a vidék, a mi elmaradottnak tartott vidékünk felemelkedjen és bekapcsolódjon az ország vérkeringésébe. Szeretném mindenkivel tudatni, hogy Dél-Békés is Magyarországon van, az itt élők is a mi hazánk állampolgárai, meg kell teremteni a feltételeket ahhoz, hogy az itt élők is érezzék ezt. Képviselőként ez a legfontosabb feladatom.
Munka, oktatás, infrastruktúra – mind szükséges ahhoz, hogy élhető környezetet teremtsünk az itt lakóknak.
Tehát…
Munka:
Messze vagyunk attól, hogy kijelenthessük, rendben vannak a dolgok munkahelyteremtés terén, de egy ilyen gazdasági válságba, amikor szinte Európa minden országában magasabb a munkanélküliség, mint nálunk, talán annyit elmondhatunk, hogy jó úton haladunk. Mindamellett, hogy visszafizettük a szocik által felvett óriási államadósságot, már az is eredménynek tekinthető, hogy nem nőtt tovább a munkanélküliség. Azok számára pedig, akiknek nem sikerült elhelyezkedniük még mindig van egy átmeneti lehetőség, a startmunka-program. Előadást tartottam arról, hogy az önkormányzati startmunka-program és a szociális szövetkezetek működése révén hogyan lehet rendszeresen 100-120 ezer forintot hazavinni havonta azoknak, akik valódi értékteremtő munkát végeznek.
Oktatás:
A mezőhegyesi szakképző intézettel kapcsolatban nem a legjobb hírek keringenek. Az igazság az, hogy nem minden alap nélkül. Igyekeztem hivatalokban, minisztériumokban az ügyek végére járni. Fontos, hogy Mezőhegyesen fennmaradjon a szakképzés! De sajnos nem először tapasztaltam, hogy a fővárosból, íróasztalnál ülve minden másképp látszik, ezért kicsit erőszakosabb hangnemet kellett használnom olyan hivatalnokokkal szemben, akik azt sem tudják, hogy kell eljutni Dél-Békésbe.
Sok tehetséges, de hátrányos helyzetű gyerek szorul mentorálásra, erre való a kistérségi felzárkóztató program, mely hosszú távon gondoskodhat a térségben élő kiemelkedő képességekkel rendelkező srácokról, hogy igazi talentumokká vagy csak egyszerűen sikeres emberekké váljanak.
Infrastuktúra:
Hát igen, az utak… A legutóbb, hazaúton egy kanyarban majdnem kiesett az autóm kereke. Különösen bosszant, hogy rengeteget költünk kátyúzásra, mely a problémát nem oldja meg, viszont rengetegbe kerül. Hányszor kértem már a közutas szakembereket, de a kérés úgy látszik, kevés.
Azért útépítésben lépésről-lépésre haladunk. Dél-Békés úthálózata nemcsak műszakilag problémás, de a hálós útszerkezet, a főutak hiánya is nehezíti a közlekedést. Nem hátrálhatunk meg azonban, mert felemelkedésünk egyik fontos eleme, hogy a térség megközelíthető legyen. Dombegyházon épül a dinnyés út első szakasza, és remélem, követi majd a többi is. Problémák adódnak mindig, de segítek a helyieknek, hogy az kivitelezés rendben és jó ütemben folytatódjon.
